Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Bankacılık sektörünün dönüştürücü gücü daha iyi bir dünya için harekete geçiriliyor…

UN Global Compact imzacısı 7 banka kredi süreçlerinde çevresel ve sosyal risklerin değerlendirmesi ve ilgili politikalara entegre edilmesi yönünde Global Compact Türkiye liderliğinde hayata geçirilen Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’ne imza attı.

Dünya genelinde öncü finans kuruluşları, sürdürülebilirliği hem şirket hem de müşteri seviyesinde uygulamaya koyarak, iş dünyası ve toplum için uzun vadeli değer yaratmaya başladılar. Bankacılık Çevre Girişimi (Banking Environment Initiative), Ekvator Prensipleri (Equator Principles), Sorumlu Yatırım Prensipleri (PRI – Principles for Responsible Investment) gibi iş birliğine dayalı girişimler de küresel sürdürülebilir kalkınma gündemine yön veriyor.

Global Compact Türkiye, finansman kuruluşlarının kredilendirme politikalarına sürdürülebilirlik ölçütlerini yerleştirmelerinin, sürdürülebilirlik olgusunu geniş kesimlere ulaştırmada önemli rol oynayacağına inanıyor. Bu kapsamda hazırlanan “Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi”, Türkiye’de finans sektöründeki mevcut uygulamaları daha ileri bir noktaya taşımak ve tüm aktörleri sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçirmek adına önemli bir adım teşkil ediyor. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) ve Global Compact Türkiye (Küresel İlkeler Sözleşmesi Türkiye Ağı) iş birliğiyle düzenlenen Sürdürülebilir Finans Forumu’nun beşincisi, 29 Eylül 2017’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türk iş dünyası ve finans sektörünün Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde strateji geliştirmelerine teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen forum kapsamında 7 bankanın (AkbankGaranti BankasıING Bankİş BankasıŞekerbank, Yapı Kredi ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) imzaladığı, Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’nin lansmanı da yapıldı. İmzacı bankalar, 50 milyon dolar ve üstündeki projelerin finansmanında, projenin çevresel ve sosyal etkilerini de değerlendirme süreçlerine alacaklarını açıkladı.

Global Compact Türkiye inisiyatifi ile başlatılan “Doğal Paydaşlarla Çarpan Etkisi Yaratma” stratejisi doğrultusunda Türkiye’nin lider 7 bankası (Akbank, Garanti, İş Bankası, ING Bank, TKSB ve Yapı Kredi) finansman sağladıkları projelerde çevre ve sosyal sürdürülebilirlik ilkelerinde uyumu şart koşacaklarını taahhüt ettiler. . Dr. Argüden’in başkanlığındaki panelde Sürdürülebilir Finansman Bildirgesini imzalayan 7 lider bankanın yöneticileri bu gönüllü çalışmayı birlikte yürütmenin daha iyi bir dünya için neler yapılabileceği konusundaki deneyimleri paylaşma ortamı oluşturduğunu ve böylelikle öğrenme hızını artırdığını ifade ettiler Global Compact Türkiye ile birlikte dünyada proje finansmanı sağlayan 100’ü aşkın önemli kurumun imzaladığı Ekvator Prensiplerini benimseyen kurumlar ile Hollanda ve Fransa’da ortak çalıştaylar yaparak bu konudaki süreçlerini ve karar mekanizmalarını geliştirdiklerini belirttiler ve Türkiye’de böylesi bir kolektif bir çalışmaya imza atmanın önemli bir adım olduğunu vurguladılar.

surdurulebilir-finans

T.C. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise “Sürdürülebilir Finansman Bildirgesine imza atan 7 Türk bankasını kutluyorum ama yetmez, bütün bankalar bu bildirgeye imza atmalı. Çünkü dünya bir felaketle karşı karşıya. Biz de bu dünyada olduğumuza göre bankacıların daha yüksek bir hassasiyetle hareket etmeleri gerekiyor” değerlendirmesinde bulunarak tüm bankaları bu dönüşümün bir parçası olmaya davet etti.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, “Global Compact Türkiye olarak, 2 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda, küresel bir başarıya imza atmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 7 bankanın imzaladığı Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi ile söz konusu bankalarımızın, sürdürülebilirlik olgusunu geniş kesimlere ulaştırmada önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Tüm bankalarımızı Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’ni imzalayarak bu dönüşümün bir parçası olmaya davet ediyorum” dedi. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 Küresel Risk Araştırması’nda iklim değişikliğinin önümüzdeki 10 yılda dünyayı tehdit eden en önemli 5 risk arasında gösterildiğinin altını çizen Seçkin ayrıca “UN Global Compact’in ‘Bilim Temelli Hedefler’ girişimine dahil olan dünyanın önde gelen 300 şirketi tüm değer zincirlerinde emisyon azaltma taahhüdünde bulunduğunu belirtti.

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik ise “İş ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu tarafından yayınlanan ‘Daha İyi İş Daha İyi Dünya’ Raporuna göre 2030’a kadar sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek en az 12 trilyon dolar artı değer ve 380 milyon yeni istihdam yaratacak. Ayrıca Türkiye’nin yeni açıklanan ve büyümenin hızlandırılması, istihdamın artırılması gibi amaçlar ortaya konulan Orta Vadeli Programında da sürdürülebilir kalkınmaya hizmet edecek unsurlar mevcut. Bütün bu fırsatları değerlendirmek, finans sektörünün gelişimi ve kendi sürdürülebilirliği için de hayati öneme sahip” açıklamasında bulundu.