Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Geleceğin Liderleri

Cansen Başaran, Meltem Kurtsan, Yılmaz Argüden, Mehmet Öz…

Bu isimler Geleceğin Küresel Liderleri. Onları biz seçmedik. Başka ‘liderler’ tarafından aday gösterildiler, yüzlerce kişiyi elediler ve bu yıl seçildiler ve Dünya Ekonomi Forumu ( DEF ) toplantılarına katıldılar.

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen DEF politika, sanat, ekonomi ve sivil toplum örgütleri alanında dünyanın en önemli liderlerini ağırladı. 1993’ten beri yalnızca bugünün değil, geleceğin liderlerini de çatısı altında topluyor. Geleceğin Küresel Liderleri (Global Leaders for Tomorrow-GLT) programı çerçevesinde her yıl ekonomi, politika, sanat ve sivil toplumu temsilen 100 genç seçiliyor.

Seçilmek için yaş sınırı 40. Kişinin yaptığı iş ve sosyal yaşamıyla, hem çalıştığı kurum ve sektöre hem de ülkesine faydalı olması gerekiyor. Bu kişiyi tanıyan ve DEF’le ilişkisi olan birisi aday gösteriyor ( birden çok aday gösterilebilir ). DEF komitesi toplanıyor, önce aday gösteren kişilerle uzun bir görüşme yapıyor. Bu görüşmeler ışığında yüzlerce kişi değerlendiriliyor ve seçim yapılıyor.

Dünyanın hemen her yerinden, kadın-erkek oranı ülke ve meslek farklılıkları gözetilerek yüz kişi seçiliyor . Bu kişiler DEF’in davetlisi oluyor. Bir kez seçilen iki yıl üst üste toplantılara katılabiliyor. Aktif çalışanlarda süre beş yıla çıkıyor.

Bugüne kadar GLT olan Türkler arasında Boyner Holding Başkanı Cem Boyner, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Kurtsan İlaçları Başkanı Meltem Kurtsan, PricewaterhouseCoopers ( PwC ) Türkiye Başkanı Cansen Başaran Symes, ARGE Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Yılmaz Argüden, New York Columbia-Presbyterian Yapay Kalp ve Kalp Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Öz yer alıyor. GLT’ler geçtiğimiz yıla kadar yalnızca toplantıları izlemiştir. 1999’da çalışma grupları oluşturulmuş. Grupların çevre, sağlık, teknoloji, ekonomi alanında yürüttüğü önemli projeler var.

GLT programına iki yıldır katılan Meltem Kutsan, çalışma gruplarının hayata geçirdiği önemli projelerden birinin çevreyle ilgili olduğunu söylüyor. Çevre grubunun yaptırdığı bir araştırma yakında dünyaya duyurulacak. Kurtsan, Türkiye’nin oldukça alt sıralarda olduğunu belirtiyor. Sağlık grubu ise şirketlerin sağlık konusundaki çalışmalarını büyüteç altına almış. Amaç, ticari kaygı taşımadan bu tür çalışmalar yapan şirketlerin sayısını artırmak.

GLT programına bu yıl ilk kez seçilen Cansen Başaran Symes önce 155 bin çalışanı olan PwC içinden aday gösterilmiş. Davos’da 2050 yılında Avrupa’nın nasıl olması gerektiği üzerine fikir üreten ‘Uyan Avrupa’ adlı çalışma grubuna katılmış. Bu grup Avrupa ülkelerinin analizini yapıyor, ülkeler arasındaki benzerlikleri, uçurunmları araştırıyor. Başaran, GLT programının çok önemli olduğunu, bu yıl Davos’a katılan pekçok kişinin daha önce bu programa seçilen kişiler olduğunu söylüyor. Bunlar arasında en ünlü isim ise İngitere Başkanı Tony Blair. Dr. Yılmaz Argüden, dört yıldır Davos’a geliyor. GLT programına ilk kez geçen yıl seçilmiş. Eğitimle ilgili çalışma grubunda yer alıyor. Grubun hedefi, dünyadaki eğitim sistemlerinin gelişimlerini ölçebilmek, eğitim sistemleri arasında kıyaslama yapabilmek ve eğitimde teknolojinin kullanılması.

İSTANBUL TOPLANTILARI

Geleceğin Küresel Liderleri, Davos’da yapılan toplantılar sonrasında da çeşitli ülkelerde biraraya geliyorlar. Meltem Kurtsan geçen yıl Cenevre’de toplanıldığı, bu yılki adresin Paris olduğunu söylüyor. Kurtsan, 2001 yazında toplantının büyük ihtimalle İstanbul’da yapılacağını belirtiyor.

Cansen Başaran, ‘Uyan Avrupa’ adlı çalışma grubunu bu yıl İstanbul’da toplamak için tüm çalışmaları yapmış. Grup, nisan başında İstanbul’da biraraya gelecek. Yılmaz Argüden’de benzer bir çalışma yapmış. Eğitim grubunda yer alan Argüden, ekibi bu yıl İstanbul’da bir kez daha bir araya getirecek.

Hürriyet, İnsan Kaynakları
13. 02. 2000