Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

İhale Strateji Oyunu Oldu

ARGE Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Yılmaz Argüden İş Bankası’nın Telecom Italia ile birlikte 3’üncü GSM ihalesinde 2 milyar 525 milyon dolar teklif vermesini, ” İş Bankası GSM oyununu cesur bir stratejik düşünceyle oynuyor, İş Bankası en yüksek ikinci tekliften yüzde 85 daha yüksek teklif vererek 4’üncü GSM lisansının verilebilmesini güçleştirdi” şeklinde değerlendirdi.

Argüden, İş Bankası’nın en yakın rakibinden yaklaşık 1 milyar dolar fazla teklif vererek büyük bir cesaret örneği verdiğini kaydederek, “İş Bankası’nın böyle bir cesaret göstermesi aynı zamanda Türkiye’deki en büyük oyunda düşünce zenginliğinin göstergesi. Oyun teorisini etkin olarak kullanarak strateji geliştiren İş Bankası bilginin ve bilgiyi etkin olarak kullanmanın önemini gösteriyor””dedi.

İş Bankası’nın sahip oldugu 3’üncü GSM hattının GSM 1800 teknolojisi ile oluşturacağını hatırlatan Argüden şöyle devam etti:

“Şu anda cep telefonlarında GSM 900 teknolojisi kullanılıyor. GSM 1800 teknolojisi ile bugünkünün çok daha üzerinde görüntü ve data trafiği yapma olanağı doğuyor. Böylece yeni teknoloji ile GSM 900’e göre daha uzun süreli bağlantı kurma ve müşteriye daha ucuza hizmet sunma olanağı doğuyor. İş Bankası bu yatırımla sadece gelişmekte olan cep telefonu pazarına girmekle kalmıyor, aynı zamanda uzun bağlantı sürelerini gerektirecek yeni servislerde en azından belli bir süre için tekel konumunu da sağlamaya çalışıyor.”