Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Şirketler, Yönetim Danışmanlarının Kapısında

Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı Murat Yalnızoğlu, düşük enflasyon düzenine uyma konusunda şirketlerde şaşkınlık yaşandığını belirtiyor ve “Bu yeni düzene uyamayanlar hızla konsolide olacaklardır” diyor. Yalnızoğlu, “Annem bile soruyor repoda 3 kuruşumuz vardı şimdi ne yapacağız? Şirketlerde de benzer bir şaşkınlık var. Zaman kısa. Yeni stratejiler gerekiyor. Satmak için kalite ve müşteriye çeşit sunmak lazım. Ülkenin farklı yerlerinde farklı promosyonlar hazırlamak gerekir. Satış yönteminizi sürekli değiştirmeniz ve reklam yapmanız lazım. Ürünlerinize bir takım hizmetleri katıp, bunları farklılaştırmanız gerekiyor” şeklinde konuşuyor.

YENİ DÜZENE UYMAYANLAR AYAKTA KALMAYACAK

Özel sektörün, düşük enflasyon düzenine uyum göstermede ne gibi zorluklar yaşadığını ve kendilerine başvuran firmalara hangi önerileri yaptıklarını Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı ve ARGE Danışmnalık şirketinin ortaklarından Murat Yalnızoğlu ile konuştuk.

– Sizlere kimler geliyor?
– Bize çok farklı sektörlerden bankacılıktan tutun üretime, kamu uluslararası şirketlere, borsaya kota şirketlerden aile şirketlerine kadar Türkiye’de faaliyet gösteren belli büyüklüğün üzerindeki kuruluşlar geliyor. Ciro itibariyle üretim şirketiyse, yaklaşık yıllık cirosu 35-40 milyon dolar ve üstünde olanlar ile hizmet sektöründe, bu rakamın yarısı ve üçte biri büyüklükte cirosu olan lşirketler başvuruyor.

– Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
– Şirketin yapısına göre oldukça değişmesine karşılık, özellikle bu günlerde en gözde hizmet alanımız strateji. Strateji, bir şirketin rakiplerinden kendisini nasıl ayrıştıracağına, hatta rakiplerini nasıl yeneeceğine, çevredeki değişen şartlara nasıl ayak uyduracağına ve bir master planı yapmaya dayanıyor. “Hangi müşterilere hangi ürünleri sunacağım. Bunları en iyi şekilde sunmak içinde mutfağımda yapacağım veya yapmayacağıma” karar vermek anlamını içeriyor.

– Şirketler, son zamanlarda en çok hangi konularda danışmanlık istiyorlar?
– Türkiye’de son 2-3 yıldır önemli bir değişim var. Hele bu sene de enflasyonun düşmesi, bütün şirketler ve tüketiciler için çok yeni bir hadise. Çünkü, 20-25 yıldır Türkiye, hiperenflasyonda yaşıyordu. Şirketler, bütün düzenlerini enflasyonist düzenine göre kurmuşlardı. Şimdi, bu enflasyonist düzeni, şirketlerin altından çektiğiniz zaman oldukça büyük bir boşluk yaratıyorsunuz. Enflasyondan çıkma düzeni başladı. İSO’nun 500 büyük firmanın yüzde 80’nin üzerindeki gelirleri, faaliyet dışı gelirlerden oluşyordu. Bu yeni durumda, şirketlerin ekmek kapısı kapanıyor. Bundan sonra ne yapacaklar? Durgunluğu nasıl aşacaklar? Krize girecekler mi? Işte bu kaygılar ve korkular onları yeni vizyon arayışlarına itiyor.

– “Eyvah bundan sonra ne yapacağız?” diye gelen var mı?
– Var. Eyvah diye gelmeselerde bir şaşkınlık yaşanıyor.Birdenbire şu ortaya çıktı. O kadar şeyi, kısa zamanda değiştirmek , iyileştirmek gerekiyır ki, hangisinden başlamalı? Hadi, “ben maliyetlerimi iyi bileyim” diye başlasanız 6 ay sürecek bu iş. “Yeni ürün geliştirme sürecimi iyileştireyim, müşterimi tanıyayım” diye bakarsanız, bir 6 ay da o sürecek. Herkes biliyor ki, o kadar da fazla vakit yok aslında. Be ne yapacağımda detaylı konulara gittiğiniz zaman öncelikli konuların ne olması lazım, hepsini birden gerçekleştirmezsiniz. Onun için biz bu düğümü nerden çözmeye başlayalım? Diye bakmanız lazım.

– Düşük enflasyon düzeni, şirketlerin yapılarını nasıl etkileyecek?
– Yeni ortama uymak demek, ço9k daha sağlıklı bir yapı demek. Maliyetini bile, karlılığını bile, müşterisini iyi tanıyan, ürünü kaliteli olan, satış teşkilatı kaliteli olan pozitif şeyler. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada rekabet etmek için bunlar gerekli. Onun için bazı şirketler hızlık, bazıları yavaş bu yolda ilerleyip, kendilerini yeniden yapılandıracaklar.

Finansal Forum
28.01.2000