Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Dr. Yılmaz Argüden

Yönetim Kurulu Başkanı
www.arguden.net

Eğitimi

  • Doktora, Stratejik Analizler, Rand Graduate Institute (Üstün Başarı Ödülü)
  • Endüstri Mühendisi, Boğaziçi Üniversitesi (Birincilik ve öğrenci liderliği için Rektör Ödülü)

Profil

Çalışma hayatına 1978 yılında Koç Holding Arge Merkezinde başladı. Rand Corporation’da 5 yıl stratejik analizler uzmanı olarak çalıştıktan sonra 3 yıl Dünya Bankasının Krediler Bölümünde Kısım Amirliği yaptı. 1988-90 yılları arasında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresinde Özelleştirme programının sorumluluğunu yürüttü. 1991 yılında Başbakan Başdanışmanlığı (ekonomi) yaptı. Çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin yönetim kurullarında görev aldı. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptı. (1997-99)

Halen kurucu ortağı olduğu ARGE bünyesinde çeşitli kuruluşlara rekabet gücünü artırıcı danışmanlık hizmetleri vermektedir. Aynı zamanda dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Rothschild Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmekte, Boğaziçi Üniversitesi’nde ve Koç Üniversitesi MBA programında Strateji dersi vermektedir. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır. Yirmiyi aşkın yayınlanmış eseri vardır. Yönetim Kurulları ve Yönetişim konusundaki çalışmalarıyla dünyada tanınan, kitapları ve makaleleri birçok dilde yayınlanan Dr. Argüden, Küresel Yönetişim Forumu Yüksek Danışma Kurulu üyeliği ve OECD Özel Sektör Danışma Kurulunun (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlendi.

Ulusal Ağlar Danışma Kurulu Başkanı seçilerek dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev aldı. KalDer, TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı), Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, TESEV (Türkiye Ekonomi ve Sosyal Etüdler Vakfı), Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlendi.

Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçildi.

Halen kurucu ortağı olduğu ARGE bünyesinde çeşitli kuruluşlara rekabet gücünü artırıcı danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Deneyim Alanları

  • Strateji
  • Şirket Birleşmeleri
  • Toplam Kalite Yönetimi
  • Kurumsallaşma ve Yönetişim

Deneyiminden Örnekler

Krizden Çıkış ve Gelişme Stratejisi:
Sektöründe lider olan kuruluş için yapılan strateji çalışması sonucunda kuruluş 9 ayda yeniden yapılandırıldı. Bu süre içerisinde genel giderlerde % 50 tasarruf sağlandı, cirosunun %10’u oranında zarar eden şirketin karlılık oranı +%15’e çıktı ve şirketin borsa değeri endeksten %75 daha hızlı arttı.

İş Geliştirme Stratejisi:
Sanayi ağırlıklı Holding’in kuvvetli yönleri ve yetkinlikleri ile pazar fırsatları değerlendirilerek başarılı olunabilecek yeni yatırım alanları belirlendi. İki sene içerisinde geliştirilen ve satın alma yoluyla girilen yeni iş alanları sayesinde Holding’in borsa değeri endeksten %300 daha hızlı arttı.

Toplam Kalite Yönetimi:
Değişim yönetimi projesi uygulanan Toplulukta insan kaynakları ve bilgi yönetimi sistemlerinin uluslararası düzeyde geliştirilmesi ve toplam kalite yönetiminin yaygın olarak benimsenmesi sağlandı. Topluluk şirketleri Ulusal Kalite Ödülleri ve Avrupa Kalite Vakfı Ödülleri kazandı.

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma:
Sektöründe lider Aile Şirketi için Yönetim Kurulu seçim ve performans kriterleri belirlendi. İkinci nesil için eğitim, deneyim ve devir planları yapıldı. Organizasyon yapısındaki gelişme alanları belirlenerek kurumsal yapı oluşturuldu. Yönetim Kurulu’na dışarıdan bağımsız kişilerin de atanması ve belirlenen prensiplere uygun olarak çalışmaya başlaması sağlandı.

Kurumsal Yönetişim:
Değişen piyasa şartlarına göre yeniden yapılanma gereği duyan uluslararası ortaklı şirketin organizasyonu ve iş süreçleri hem değer yaratmaya odaklı, hem de ortaklar arasında kurumsal güven ve uyumu sağlayacak şekilde geliştirildi.

Finans Sektöründe Öncü Strateji:
Ekonomide reform ve yeni oluşturulacak şartlara uyum gerekliliği iki sene önceden belirlenerek geliştirilen stratejiye uygun yapılanma sonucunda Banka’nın özsermaye karlılığı %55 arttı.