Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Antalya’nın Markalaşması

Antalya son yirmi yıldaki yatırım atağı ile dünyanın önemli turizm merkezleri arasına girmeye başladı. Ancak, Türkiye’nin bu gelişen turizm hacminden ne kazandığı sorusuna yeterince odaklanamıyoruz. Turist sayılarındaki artış bizi memnun etmeye yetiyor. Tıpkı ihracatta da yaratılan katma değer yerine artan cirolara odaklanmamız gibi.

Oysa, katma değere odaklanabilmek için Antalya’nın zihinlerde farklı boyutlarıyla yer edinmesi, yapılan yatırımlardan yıl boyu faydalanmayı sağlayacak yaklaşımlar geliştirmesi, gelen turistlerden daha fazla gelir elde edecek yaklaşımlar sergilemek gerekiyor.

Antalya’nın marklaşamasında katma değer artırmayı sağlayabilecek bazı önerileri paylaşmak isterim:

Antalya’nın AB’nin Florida’sı olarak konumlandırılması: AB’nin bugün sıklıkla tartıştığı ve önümüzdeki dönemde karşılaşacağı en önemli sorunlarından biri yaşlanan nüfusudur. Ortalama yaşam süresinin 81 sene olduğu AB’de, yaşlı nüfusun huzur içinde geçirmek isteyeceği emeklilik sonrası yaklaşık on beş senelik bir süre vardır. Bu süredeki beklentileri ılıman bir iklim, birikimlerini değerlendirecekleri huzurlu bir ortam ve iyi bir bakım ve sağlık hizmetidir. Üstelik, insanlar hayatlarının bu dönemlerinde hem daha geniş kaynaklara sahip oluyorlar, hem de bu kaynakları kaliteli bir hizmet için kullanmaya eğilimleri yüksek oluyor. Antalya AB’nin yaşlı nüfusunu tatmin edecek bu özelliklere sahip bir ilimizdir.

Aynen Florida’da olduğu gibi Antalya’da AB’nin yaşlı nüfusunu bölgeye çekerek Antalya AB’nin yaşlı nüfusuna bakım sorununa ekonomik bir çözüm getirerek kendi ekonomik büyümesini de hizmet ihraç ederek finanse etmiş olur. Bu yatırımı çok fazla olmayan, bir çok sektöre de iş yaratabilecek ve tüm bir seneye yayılacak faaliyeti içeren bir vizyondur.

Antalya’nın Noel Baba Kenti olarak konumlandırılması: Noel Baba dünyada yüz milyonlarca insan için mutluluk ve şenlik sembolüdür. Turizm sezonunun zayıf olduğu, Avrupa’lı çocukların okul tatilleriyle uyumlu ve insanların Christmas’ı düşünmeye başladıkları Ekim-Kasım tarihlerinde Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü gibi bir Noel Baba Günü (veya haftası) oluşturulması Antalya’nın markalaşmasına katkıda bulunabilir. Bu tarihte bir taraftan tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenirken, bir taraftan da özellikle çocuklara yönelik faaliyetlere ağırlık verilen şenliklerin Antalya’da düzenlenmesi, Antalya ve Noel Baba Evi ile ilgili lisanslı ürün, oyuncak ve hediyelerin geliştirilmesi ve pazarlanması katma değeri artırabilir. Çocuklar için eğlence parkları gibi yatırımların yapılması sadece bu hafta içinde değil, tüm yıl boyunca tatillerini çocuk odaklı olarak planlayan ailelerin cezbedilmesine de yardımcı olabilir.

Antalya’nın bir Spor Kenti olarak da konumlandırılması: Spor insanları hareketlendiren, heycanlandıran önemli bir ticari faaliyet. Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları gibi organizasyonlar bu kavramı en güzel ortaya koyan örnekler. Antalya’da dünya klasmanında spor tesisleri yatırımları yapmanın belli organizasyonları Antalya’ya çekmek için önemli olduğu unutulmamalıdır. Örneğin futbol lglerinin kış arasında Antalya’da düzenlenen Efes Cup turnuvası gibi organizasyonlar yaz tatilini erken planlayan yabancı turistlerin tam karar aşamasında Antalya’yı hatırlamaların da yardımcı olabiliyor. Ayrıca, Antalya’ya daki turizm tesislerinin kışın da kullanımını artırmak üzere kayak turizmi için yatırımların yapğılması fayda sağlayacaktır. Rafting ve özellikle golf gibi yüksek katma değer bırakacak turistleri cezbedecek yatırımlar da mevcut yatırımların çok daha verimli kullanılmasını sağlayabilecektir.

Antalya’nın AB için Silicon Valley veya Research Triangle olarak konumlandırılması: Dünya’da yüksek katma değer yaratan bilimsel araştırmalara dayalı girişmcilerin yaşam kalitesi açısında daha olumlu iklime sahip yöreleri tercih ettikleri biliniyor. Ayrıca, bilimin geliştiği merkezlerde yeni iş yatırımlarının da yüksek katma değer yarattığı biliniyor. Bu nedenle, Antalya’da araştırma merkezlerinin kurulması ve bu bölgeye önde gelen bilim adamlarını cezbedecek yatırımların yapılması Antalya’nın yaratıcılığın da merkezi olmasını sağlayabilir.

Bu projeler, Antalya’nın üstlenebileceği vizyona örnek teşkil etmektedir. Bu projelerin gerçekleşebilmesi için tüm paydaşların, yani vatandaşlar, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının, üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri ve bu vizyonun parçası haline gelmeleri gerekmektedir. Bu tür projelerin bir diğer avantajı da Türkiye hakkındaki ön yargıların yok edilmesi veya değişmesi yönünde yapacakları katkılardır.