Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Bireysel Pazarlama

Bilginin ve bilgili insanın önemi arttıkça, bireysel pazarlamanın önemi de artıyor. Özellikle profesyonel uzmanlık isteyen katma değerli işlerde çalışanların, ağ ekonomisinde başarıyı yakalayabilmeleri için sadece işlerini iyi yapmakla yetinmeyip, aynı zamanda bireysel pazarlama konusunda da girişimci olmaları gerekiyor.

Örneğin, doktorluk, avukatlık, danışmanlık, ar-ge mühendisliği, tasarımcılık gibi meslek sahipleri kendilerini iyi pazarlayabilmeyi de öğrenmeli. Bu mesleklerde çalışanların büyük şirketlerde çalışmamaları veya en kısa zamanda kendi ofislerini kurmaları gerektiği anlamına gelmiyor. İster büyük bir şirketin elemanı olarak, isterse bireysel olarak çalışılsın, yapılan işin pazarlamasının iyi yapılmasını gerektiriyor. Bilgi işçilerini, birer ürün gibi pazarlama departmanlarının pazarlaması daha güç. Çünkü değerli olan özellikler ve bilgi çok kısa zamanda güncelliğini yitiriyor ve onun değerini ancak o konuda uzman kişiler anlatabiliyor.

Bu nedenle, bilgi işçileri öncelikle birer girişimci gibi düşünmeyi, pazarla ilişki yönetimini, satış sürecini ve sağladıkları karlılığı iyi öğrenmeli. Bu nedenle, sadece uzmanlık alanını değil, bu uzmanlık alanına ihtiyaç duyan pazarları da sürekli takip etmeliler. Bilgi ve görüş pazarlayabilmek için ilişki içinde bulunulan ağı genişletmek, onun sürekli olarak nabzını tutmak ve beslemek gerekiyor.

Bunun için meşhur bir atlet ve/veya artist gibi bir yandan sürekli olarak gelişmeyi ve belli konular üzerinde uzmanlığı artırmayı hedeflerken, bir yandan da bu uzmanlığı gerekli noktalarda göstermek için fırsatlar yaratmak gerekiyor. Bunun ise çok yoğun bir çaba ve dayanıklılık gerektirdiği unutulmamalı. Gözden düşen sanatçıların tekrardan yükselmesi ne kadar güçse, bilgisi eskiyen, kendini yenilemeyen veya bireysel pazarlamaya yeterli önemi vermeyen bilgi profesyonellerinin de gündemden düştükten sonra camiada tekrar yer edinmeleri o kadar güç oluyor.

Bu nedenle, bilgi profesyonelleri sürekli olarak yenilikleri takip etmel ve onlara katkıda bulunmalılar. Yenilik demek risk demektir. Bu nedenle belirsizliği kabullenmek ve başarısızlığı hızla aşabilecek özgüvene ve enerjiye sahip olmak gerekiyor. Belirsizlikten kaçınan, başarısızlığı aşamayan bilgi profesyonelleri bireysel pazarlamada güç durumda kalabilirler.

Bilgi profesyonellerini teknolojik gelişmeleri takip edip, onları içselleştirmek için sürekli bir çaba içinde olmaları gerekiyor. Bu konuda atılım yapamayanlar, bilgi düzeyleriyle öncü oldukları imajını da yitirebileceklerini unutmamalı. Kendini yenilemeyi, ve geliştirmeyi bir tutku haline getirmeyen bilgi profesyonellerinin profesyonel ömürleri de her geçen gün kısalıyor. Eskiden bir üniversite derecesi bir kariyeri taşıyabiliyordu, artık insanları her üç-beş senede bir neredeyse yeni bir derece alacak kadar öğrenme ihtiyacı var.

Öğrenmeyi hızlandırmanın bir yönü de uç noktadakilerle, gençlerle, akademisyenlerle, diğer alanlardan profesyonellerle, başka sektörlerde .alışanlarla etkileşim fırsatlarını geliştirmeken geçiyor. Örneğin, Nokia tasarım mühendislerini gelecek trendlerin belirlenmesi konusundaki yeni trendleri belirleme yetkinliklerini geliştirebilmek için california gençliğinin bulunduğu mekanlara gönderiyor!!

Hayat her geçen gün daha heyecanlı bir sörf macerasına dönüyor, dalganın üstündekiler büyük keyif alıp, şöhreti yakalarken, dalganın altında kalan bilgi profesyonelleri de meslek değiştirmek zorunda kalıyorlar…