Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Hızlı Ekonomi

“Incecik bir buz tabakasi üzerinde yürüyorsak, tek güvencemiz hizimizdir.”
Ralph Waldo Emerson

Ülkemizde her hafta iki yeni internet sirketi kuruluyor. Bir baska deyisle, e-ekonomi devrimi Türkiye’ye de gelmeye basliyor. Bu girisimlerde basariyi belirleyen en önemli faktör hizli düsünme ve hizli uygulama yetenekleri olacak. Çünkü artik rekabette en önemli unsur yeni bir ürünü piyasaya ilk sunabilme becerisi. “Network” ekonomisinde ilk olmak, ardindan gelenlerin yetisemeyecegi bir avantaj elde etmek anlamina geliyor.

Bu konuda en gelismis piyasa olan A.B.D.’de, bir internet girisimcisinin, bir ürünü düsünce olarak olusturduktan sonra piyasaya sunmak için sadece dört ay zamani var! Bir fikri gelistirmek için birkaç ay arastirma yapanlar, düsündüklerinin benzerinin bir baskasi tarafindan piyasaya sunuldugunu uzaktan izlemek zorunda kaliyorlar.

Böylesi bir rekabet ortaminda takipçilerin, taklitçilerin yeri yok. Girisim sermayesi kapilari takipçilere ve taklitçilere kapali. Bu nedenle basari daha çok düsünenlerin degil, daha çabuk uygulayanlarin oluyor. Peki, daha hizli uygulama için kritik faktörler nedir? Kesinlikle, daha fazla finansmana sahip olmak ya da daha ileri teknolojiye sahip olmak degil, daha hizli takim olusturmak. E-ekonomide basarili olmak isteyen bir girisimcinin en önemli görevi yeterince kaliteli yönetici bularak; onlara hizli çalismaya ve büyümeye elverisli bir ortam sunabilmek.

Hizli büyümek isteyen bir sirketin dikkate almasi gereken kritik basari faktörlerinden birisi her gün eleman alimi için yapilan görüsmelerin sayisidir. Doldurulacak her pozisyon için 10-20 özgeçmis degerlendirmek ve yaklasik bes kisiyle görüsmek gerektigine göre, bir yil içinde yüz kisiye çikacak bir sirkette her gün 2-3 kisiyle görüsme yapilmasi gerekiyor. Iyi bir takim olusturabilmek için bu görüsmelerin üst düzey yönetciler tarafindan yapilmasi gerektiginden, potansiyel çalisanlar arasindan seçim yapabilme ve onlari takima dahil olmaya ikna edebilmek üst yönetimin en önemli görevleri arasinda yer aliyor.

Hizli uygulamanin bir baska ön sarti da isi basit tutmak. Bir fikri en basit haliyle uygulamaya çalisanlar, fikri gelistirip bir çok yan ürünle birlikte daha iyi hizmet sunacagini düsünenlere göre daha önce piyasaya çikabildikleri için daha basarili oluyorlar.

Bir fikrin hizli uygulanabilmesi için girisimcinin agirlikli olarak isi yapmak yerine yaptirmak üzerine yogunlasmasi gerekiyor. Dogru is ortaklarini seçebilme yetenegi de basariyi belirliyen unsurlardan. Bu konuda yavas hareket eden büyük ve prestijli is ortaklari yerine isin geregini yerine getirebilen hizli ortaklari seçmek uygulama hizini artirabiliyor. Elbette, büyük ve prestijli ortaklar yeni bir girisime piyasada sayginlik kazandirabilirler. Ancak, bu nitelikteki kuruluslarin karar mekanizmalari yeni ekonominin gerektirdigi hizi yakalayamiyor. Bir isbirligi anlasmasinin büyük bir sirketin hukuk departmanindan onay alma süreci daha küçük bir firmanin ürün gelistirme süresini geçebiliyor.

Sonuç olarak, yeni ekonomide basariyi, para ya da teknolojiden çok, nitelikli bir takim olusturabilme ve insan kaynaklarini gelistirebilme hizi belirliyor.