Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Kafayı Çalıştırmak

İnsanları dünyadaki diğer canlılardan ayıran en önemli özellik düşünme gücü. Birçok konuda insanlar arasındaki başarı farklarını açıklayan en önemli unsurlardan birisi de düşünce kalitesindeki farklar. Elbette ki güzellik, fiziki güç gibi insanların birçok diğer özelliğinde olduğu gibi zihinsel kapasiteleri arasında da doğuştan gelen farklar var. Ancak, zihinsel kapasiteyi sürekli geliştirebilmek de insanların elinde. “İşleyen demir ışıldar” sözü ile de özetlendiği gibi zihinsel güç de çalıştıkça güçlenebiliyor.

Üstelik zihni çalıştırmak sadece zor matematik problemleri çözerek değil, hayatta yaptığımız birçok farklı aktivite ile de sağlanabiliyor. İnsan beyni hayatı kolaylaştırabilmek için düzenli olarak yapılan aktiviteler için belli bir düzeni alışkanlık haline getiriyor. Örneğin, insanlar genellikle evlerinden işyerlerine giderken aynı yolu seçiyorlar, belli aktiviteler için aynı ellerini kullanıyorlar. Bu gibi alışkanlıklar nedeniyle rutin hale getirdiğimiz faaliyetlerde zaman zaman farklılıklar yaratmak, insan zihninin uyarılmasını ve dolayısıyla gelişmesini destekliyor. Örneğin, sağ elimiz yerine bazı faaliyetler için sol elimizi kullanmak aslında bir yandan bizi zorlarken, diğer taraftan da zihinsel aktivitenin artmasına neden oluyor. Bu nedenle, insanın alışkanlık haline getirdiği bazı aktivitelerde değişiklikler yapması faydalı oluyor.

Örneğin, tatillerde her sene aynı yazlığa gitmek yerine farklı bir ile, farklı bir coğrafi bölgeye gitmek veya farklı bir kültür ile tanışmaya çalışmak insanın zihinsel kapasitesini geliştiriyor.

Zihni genç kalanların her beş senede bir yepyeni bir konuyu öğrenmek için ciddi çaba gösterdikleri gözleniyor. Örneğin, yeni bir lisan öğrenmek, yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, yeni bir spor yapmayı öğrenmek alışkanlıkların dışına çıkarak zihni zorlamayı ve geliştirmeyi sağlıyor. Bu nedenle kendinize her beş senede yeni konuyu yaparak öğrene hedefi koymak faydalı oluyor. Bu konu yeni bir sanat alanı olabileceği gibi, yemek yapmak gibi keyifli bir konu da olabilir. Gelir düzeyi yükselen toplumlarda bu tip yeni öğrenim alanlarının her geçen gün daha popüler olması insanların kendilerini zihinsel olarak geliştirme ihtiyacı nedeniyle ön plana çıkıyor.

Düzenli olarak fiziksel egzersizler yapmak da zihni geliştirebiliyor. Bu nedenle farklı hareketler yapabilme becerisini geliştirmek sadece fiziksel gelişim için değil, aynı zamanda zihinsel gelişim için de önemli. Bu nedenle farklı hareketleri zorlayan tabiat ile uğraş aslında insanın kendisini de geliştiriyor.

İnsanların en önemli özelliklerinden birisi de sosyalleşme yetenekleri. Farklı insanlarla tanışmak, başkalarıyla birlikte ortak bir hedef için çaba göstermek, farklı konularda farklı takımların bir oyuncusu olabilmek de zihni geliştiren aktiviteler arasında sayılıyor. Oyun oynamak, özellikle rekabetçi bir ortam yaratattığı, ve her oyunda zihni farklı şekillerde kullanmayı gerektirdiği için faydalı oluyor.

İyi yaşamak, sağlıklı yemek, sigara içmemek, uykusuz kalmamak, yaşamı dengeli bir şekilde farklı aktiviteleri içerecek şekilde düzenlemek de zihinsel gelişim açısından faydalı oluyor.

Özetle, zihnin genç kalmasını sağlamak ve sürekli gelişimini sağlamak dengeli bir yaşam sürdürebilmekten, yeni deneyimleri yaşama katabilmekten ve her konuda öğrenmeyi bir yaşam biçimi haline getirebilmekten geçiyor.