Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Karar İçin Öngörüde Bulunmak

Yöneticinin görevi belirsizlikte karar vermektir. Elbette, yöneticiler karar vermeden önce belirsizliği mümkün olduğunca anlamaya ve azaltmaya gayret ederler. Ancak, belirsizliği tamamen gidermek mümkün olmadığı için gelecek ile ilgili öngörülerde bulunabilmek karar vericiler için kritik bir öneme sahiptir. Öngörüyü, geleceği bilebilmekle karıştırmamak gerekir. Öngörüde bulunmak falcılık değildir. Öngörü, geleceği bilmek değil, geleceği anlamayı kolaylaştırmaktır. Bu nedenle, öngörünün mantıklı bir açıklaması olmalıdır. Öngörüyü anlamak onu yapan kadar kullananların da sorumluluğudur. Bu nedenle, yönetim kararları verenlerin öngörüyü anlama ve kullanma yetkinliğinin gelişmiş olması önemlidir.

Öngörü geliştirmenin temel amacı geleceği kesin olarak bilmek değil, gelecekteki potansiyel gelişmeler için önceden fikri hazırlık yapabilmektir. Bu nedenle, öngörü kesin bir gelecek tahmini değil, gelecek ile ilgili farklı senaryoların nasıl ve neden ortaya çıkabileceği ile ilgilidir. Bu nedenle, öngörünün faydası geleceği ne kadar iyi tahmin ettiği ile değil, bugünden geleceğe hazırlanmayı sağlayacak farklı trendlerin belirlenebilmesine yaptığı katkıdır. Çünkü, geleceği düşünmeyenler, geleceğe hazırlanamazlar. Ayrıca, sadece geleceğe hazırlanmak için değil, aynı zamanda geleceği şekillendirmek isteyenler için de gelecek ile ilgili trendleri anlamak, onların potansiyel etkileri ve değişim süreçleri ile ilgili bilgi ve görüş sahibi olmak büyük fayda sağlar.

Gelecek hakkında öngörüde bulunabilmek için öncelikle temel belirsizlik alanlarını ve belirsizliğin sınırlarını tanımlamak gerekiyor. Elbette hayatta herşey mümkün. Ancak, belirsizliğin sınırlarını pek de gerçekçi olmayacak olasılıkları da içerecek şekilde çizmeye çalışmak geleceği irdelemeyi güçleştirir. Diğer taraftan, insanların en çok paniklediği anlar hiç beklemedikleri olaylarla kaşılaştıkları anlardır. Bu nedenle, öngörü yapmadan önce belirsizliğin sınırların belirlerken bu iki uç arasında bir denge kurmak gerekir.

Öngörüde bulunanların dikkat etmesi gereken önemli konulardan birisi de her trendin bir başlangıç, gelişme ve olgunluk sürecinin olduğu konusudur. Gözlenen trendlerin ilelebet aynı çizgi üzerinde gelişeceğini düşünmek büyük yanılgılara neden olur. Bu nedenle, trendleri oluşturan ve yıpratan potansiyel nedenleri anlamak, öngörü yapabilme kapasitesini geliştirir.

Öngörü yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de beklentilere uymayan, trendleri takip etmeyen küçük gelişmelere duyarlı olmaktır. Çünkü, bu anormallikler gelecek için ipuçları içeriyor olabilir. Anormal gelişmeler olarak nitelendirilebilecek konuların özellikle organizasyonların uç noktalarında takip edilmesi faydalı olur. Örneğin, şirkete yeni girenlerin veya taşrada müşteri veya tedarikçilerle yüzyüze zaman geçirenlerin dikkatini çeken konular, bazen gelecek için hazırlanmada en iyi bilgi kaynakları olabilir. Farklılıkları görebilmek, farklı bakış açılarını gerektirir.

Gelecek ile öngörülerde bulunurken, ileriye bakıldığı gibi geriye de bakmakta fayda vardır. Çünkü, geçmişteki gelişmeler, gelecek ile ilgili trendlerin belirlenebilmesine ışık tutarlar.

Özetle, yarının nasıl olabileceğini kestirebilme ve bugünden hazırlık yapabilme yetisi olarak ifade edilen öngörü, karar vermenin ve yöneticiliğin çok önemli bir unsurudur. Bu yetkinliğin geliştirilmesi ise bir taraftan geniş bir bilgi ağına sahip olabilmekle, diğer taraftan da bu bilgileri öngörüyü gerçekleştirebilecek bir şekilde kullanabilmekle sağlanır.
Bu yetkinlik de deneyim ile ve doğru süreçler kullanılarak geliştiriebilecek bir yetkinliktir.