Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Sevgililer Günü, Bilgi ve Yatırım

“Hayalgücü bilgiden önemlidir. Bilgi sınırlıyken, hayalgücü sınır tanımaz.”
Albert Einstein

Sevgililer gününde popüler hediyeler denince aklınıza ne geliyor? Sanırım, yüksek teknoloji şirketlerinin hisse senetleri değil… İşte Amerika ile düşünce boyutundaki farkımız!
Rakamlar, ABD’de bu tür şirket hisselerinin sevgililer gününde rağbet gören hediye kalemlerinden biri olduğunu gösteriyor. Bazen, bu türden basit bir bilgi, ekonomi hakkında sayısal verilerden daha manalı olabiliyor.

Günümüzde fikirler ve kavramlar zenginlik üretmekte tarlanın, fabrikanın, makinanın önüne geçiyor. ABD’nin ekonomik üstünlüğünün en önemli aracı, kaynakların fikirler ve kavramların gelişmesine yönlendirilmesini sağlayan anlayış ve sistemler: henüz fiziksel bir varlığı olmayan, yalnızca fikir ve yetenekli insan kaynağına sahip şirketlere yatırım yapılmasını sağlayan risk sermayesi kurumları.
ABD’de risk sermayesi kurumlarının yüksek teknolojiye yönelik yatırımlarına ilişkin bazı veriler bu eğilimi bütün açıklığıyla ortaya koyuyor:
1998 1999
Toplam yatırım $20 milyar $50 milyar
Proje başına yatırım $6 milyon $16 milyon
Yetenekli yabancılara verilen çalışma izinleri 60,000 kişi 115,000 kişi

Bilgiye kaynak aktarılması ve bilgiden para kazanılması sayesinde ABD’de istihdamın %8’i, rekorlar kıran büyümenin %30’u yüksek teknoloji şirketlerinden sağlanıyor. Önümüzdeki dönemde ABD ekonomisinde enflasyonsuz %5 büyüme bekleniyor.

Uzun zamandır uyuşturucu gibi alıştığımız, devlet tarafından verilen yüksek faizler düştükçe, İMKB’de işlem gören sınırlı miktardaki hisse senetlerinin fiyatları dünyadaki benzer şirketlerin fiyatlarına ulaştıkça, küçük, büyük, bütün yatırımcılarımız yüksek kazanç sağlayacak yer arayacaklar.

Dünyada en büyük kazanç yaratıcılığa, bilgiye, teknolojiye ve insana yapılan yatırımlardan sağlanıyor. İşte bunun için, ülkemizde de kazananlar küçük yatırımları birleştirip büyüten ve kaynakları yaratıcılağa yönlendirenler olacak.

Sevdiklerimize toplumsal yaratıcılığımızdan bir demet hediye edebildiğimizde, lider ülkeler arasında yerimizi alabileceğiz.