Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Sürprizlere Hazır Mısınız?

Yeni yıla girerken şirketler stratejik planlarını gözden geçirdi, bütçelerini hazırladı ve yönetim kurullarından onay aldılar. Ancak, olasılığı yüksek olmasa da yeni yılda karşılaşabileceğimiz bazı gelişmeler tüm bu çalışmaların bir anda günceliğini yitirmesine neden olabilir. İşte bu nitelikteki potansiyel gelişmeler için ne kadar fikri hazırlık yapılırsa, şirketlerin bu gelişmeler karşısındaki tepkileri de o kadar etkili oluyor. Bu nedenle yeni yılda karşılaşabileceğimiz bazı sürprizleri ele alalım.

“İran’ın nükleer programını durdurmak üzere İsrail uçakları İran’da beş noktayı birden vuruyor. Bu yaklaşımı destekleyen ABD ile karşısında olan Rusya ve Fransa’nın tutumları Birleşmiş Milletleri kitliyor. Dünya’nın çeşitli bölgelerindeki hassas noktalarda yerel çatışmaları artıyor. Bunun sonucunda uluslararası sermaye hareketleri daha güvenli bölgeler üzerinde yoğunlaşıyor ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri zarar görüyor.”

“Şaron İsrail Başbakanı oluyor. Filistin devletinin kurulmasını destekliyor. Orta Doğu’ya barış geliyor ve petrol zengini Orta Doğu ülkelerinin finansmanı ile büyük bir yatırım hamlesi başlıyor. Türk şirketleri içinde Orta Doğu deneyimi bulunanlar büyük ihaleler kazanıyorlar. Türkiye’den Orta Doğu ülkelerine ihracat patlıyor.”

“Irak’ta Şii bölgesi, İran, Rusya ve Venezuella petrol fiyatlarının $120’a çıkması için birlikte hareket edeceklerini açıklıyorlar. Avrupa ekonomilerindeki durgunluk artıyor. Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı AB’ye ihracatı %30 azalıyor. Yüksek petrol fiyatları nedeniyle batan uçak şirketlerinin yarattığı güvensizlik, turizmi vuruyor. Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketleri büyük bir büyüme hızı yakalıyorlar. Rusça konuşan mühendis açığı oluşuyor.”

“AB Türkiye’yi Kıbrıs konusunda sıkıştırıyor. Konu Meclis’e geldiğinde hararetli tartışmalar sonucunda AKP’den ayrılan 70 milletvekili yeni bir parti kuruyor ve erken seçimi zorluyor. Türkiye’ye ilgi duyan yabancı sermaye yeni yatırımlar için seçim sonrasını beklemeye başlıyor. Erken seçim hazırlıkları reformları geciktiriyor ve enflasyon %14’e yükseliyor.”

“Sadece Çinli genleri olanları etkileyen Çin gribi büyük bir salgın haline geliyor. Çin ekonomisinin büyüme hızı %2’ye düşüyor. ABD’de yaşayan Çinli bilim adamlarını da etkileyen grip, birçok araştırma projesinde önemli gecikmelere yol açıyor. Teknoloji şirketlerinin hisse fiyatlarındaki düşüşler, dünya borsalarında ciddi düşüşler yaşanmasını tetikliyor.”

“Sosyal güvenlik reformu Meclis’ten geçiyor. Emeklilik maaşı ödemelerinin 62 yaşında başlatılması kabul ediliyor. Uluslararası sermaye piyasaları bu gelişmeyi destekliyor. Türkiye’nin kredi notu iki derece birden artırılıyor. Borsa yeni rekorlar kırıyor. Büyüme hızı %9’u aşıyor. İnşaat sektöründeki hızlı gelişme ile işsizlikte de önemli azalmalar gözleniyor.”

“Bakü-Ceyhan boru hattının işlemeye başlamasıyla birlikte Ceyhan’da yeni petrokimya tesisleri kurmak üzere dünya devleri harekete geçiyor. Dünya’nın en büyük petrokimya tesislerinin beş sene içinde Ceyhan’da kurulması bekleniyor.”

Yukarıda örnekleri verilenler ve benzeri gelişmeler için ne kadar hazırlıklı olduğumuzu sorgulamak herhangi birisinin gerçekleşmesi duruunda bu gelişmeden fayda sağlamanın da ilk adımıdır. Önemli değişim noktalarında hazırlıklı olmak fırsatları yakalamanın da temelidir.