Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

ARGE’nin 20. yılı

Değerli Dostumuz,

ARGE Danışmanlık 20. yılını kutluyor.  Dostlarımızla bu 20 yılda gerçekleştirdiklerimizi paylaşmak istedik.

Türkiye’de yönetim kalitesini ve sivil toplum kuruluşlarını geliştirme konusundaki öncü çalışmalarıyla tanınan ARGE Danışmanlık 20 yılda 250’yi aşkın kurum ile gerçekleştirdiği 700’ün üzerinde projeyle ülkenin önde gelen şirketlerince tercih edilen yönetim danışmanlık şirketi oldu. 1991 yılından bu yana müşterilerine dünya standartlarında performansa ulaşma sistematiğini ve yetkinliğini kazandırmayı hedefleyen ARGE Danışmanlık, artan iş performanslarının artan şirket değerine dönüşeceği inancıyla hizmet vermeye devam ediyor. Bu 20 yıllık dönemde,

 • ARGE, farklı sektörlerde önde gelen birçok şirketin yeni stratejik açılımlar yaparak karlılıklarını ve piyasa değerlerini artırmalarına yardımcı oldu.
 • ARGE’ nin müşterileri Türkiye’de ve Avrupa’da birçok kalite ödülleri kazandı.  Türkiye kalite konusunda Avrupa’da sivrildi.
 • Kurumsallaşma çalışmalarıyla oluşturulan organizasyon ve insan kaynakları sistemleriyle binlerce çalışanın performans yönetimi, kariyer planları gerçekleştirildi.
 • ARGE ile çalışan şirketler, rekabet hukuku ve AB normlarını stratejik avantaja dönüştürdü.
 • ARGE, “balanced scorecard”, “entelektüel sermaye”, “değer yönetimi”, “değişim yönetimi”, “itibar yönetimi” gibi yönetim alanında birçok yeniliğin Türkiye’de uygulanmasına da öncülük yaptı.
 • Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da önderlik yapan ARGE, 1999 yılındaki Dünya Ekonomik Forumu’nda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın girişimiyle başlatılan “Küresel İlkeler Sözleşmesi”ni (Global Compact) Türkiye’de imzalayan ilk şirket oldu.
 • Şirket politikası olarak çalışanlarının haftada bir günlerini gönüllü olarak topluma yararlı faaliyetlere ayırmalarını teşvik eden ARGE, 2002 yılında Avrupa Parlamentosu’ndaki Gençlik Zirvesinde kurumsal sosyal sorumluluk konusunda Avrupa’ya örnek en iyi üç şirket arasında değerlendirildi.
 • ARGE Danışmanlık, Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan “Sorumlu Girişimcilik” (Responsible Entrepreneurship) kitabında yer alan tek Türk şirketi oldu.
 • ARGE’nin, kurumsal sosyal sorumluluk konusundaki çalışmaları birçok üniversitede vaka çalışması olarak işlendi ve işlenmeye devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanan çalışma European Case Clearing House tarafından dünya üniversitelerine sunuldu.
 • ARGE’nin “Kurumsal Yönetişim” konusundaki çalışmaları tüm dünyada yakından takip edildi. “Boardroom Secrets” kitabı Palgrave Macmillan tarafından, ARGE Kurumsal Yönetişim Modeli© ise INSEAD tarafından yayınlandı; birçok ülkede önde gelen üniversitelerde ve kurumsal yönetişim konusunda uzman kurumlarda konferans konusu oldu.
 • ARGE’nin BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) için geliştirdiği “Sektörel Yayılım Stratejisi” Global Compact’in New York’taki 10. Yıl Liderler Zirvesinde diğer ülkelere örnek gösterildi.
 • ARGE, Avrupa Birliği desteği ile Türkiye’de KOBİ’lerin gelişmesine destek olmak amaçlı “İş Merkezleri” oluşumunun gerçekleştirilmesi yönündeki projeyi gerçekleştirdi. Türkiye’de yüksek potansiyelli iller belirlenerek doğru yapılanma altyapısı geliştiridi. İş Merkezleri “ABİGEM”ler halen KOBİ’lerin gelişimi amacıyla eğitim, iş geliştirme ve işbirliklerioluşturma amacıyla destek vermekte ve çeşitli konferans, seminer gibi organizasyonlarla bu yönde gerekli ortamları oluşturmaktadır.
 • ARGE, Dünya Bankası Özelleştirme Sosyal Destek Projesi kapsamında tek “Türk Sermayeli Ortak” olarak projenin yönlendirilmesinde görev aldı.

ARGE’nin bu noktaya gelmesinde öncelikle ARGE ile çalışmayı seçen şirket ve kurumlara, önemli konularını bizlerle paylaşarak birlikte çözüm aramak üzere gösterdikleri güven için teşekkür ediyoruz. Elbette ki bu projelerde ulaşılan sonuçlarda ARGE ailesinin değerli üyelerinin bireysel kalitelerini ve uluslararası standartlarda iş yapma deneyimlerini işlerine yansıtmaları da önemli rol oynadı.

Bilginin ve sevginin paylaşılarak artması dileklerimizle….