Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlık şirketiYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Globally recognized Turkish management consulting firmImproving quality of management improves quality of life

Hakan Kilitçioğlu

Yönetici Ortak

Eğitim

  • Uluslararası İşletmecilik İhtisas Programı, İ.Ü. İşletme İktisadı Enstitüsü
  • Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği, Boğaziçi Üniversitesi
  • Makina Mühendisliği, Boğaziçi Üniversitesi

Profil

Çalışma hayatına Boğaziçi Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başladı. 1987′de Koç Holding bünyesinde Arçelik’e bağlı Türk Elektrik Endüstrisi’nde kalite alanında çalışarak özel sektöre geçti. Strateji, kalite ve verimlilik alanında üretim, yönetim ve destek süreçleri kapsayan sistemlerin kurulmasını, yaygınlaştırılmasını ve uygulamanın geliştirilmesini sağladı. Aynı zamanda Koç Holding içinde de farklı şirketlere Özdeğerlendirme ve Toplam Kalite alanlarında destek verdi. 1995 yılında Koç Holding bünyesinde Koç 2000 projesi çerçevesinde sorumluluk alarak tüm Koç şirketlerine Mükemmellik ve Strateji alanında destek verdi. 1992-1996 arasında KalDer Ödül Sekreterliğini, 1997-2001 ve 2004-2008 arasında ise KalDer Genel Sekreterliğini yürüttü.

2002-2004 yılında Kurucu Ortağı olduğu Solution Partners bünyesinde çeşitli şirketlere yönetim danışmanlığı yaptı. 2008-2010 yıllarında ise Pedersen&Partners firmasında bölgesel danışman olarak rol aldı.

KalDer Yönetim Kurulu üyeliği, UDDER Yönetim Kurulu üyeliği, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı İcra Kurulu üyeliği gibi STK yönetimlerinde rol aldı. 2009 yılından bu yana Orta Doğu Kalite Organizasyonu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 2010 yılında ARGE bünyesine katılmıştır.

Deneyim Alanları

  • Mükemmellik Yönetimi
  • STK Yönetimi ve Kurumsallaşma
  • Toplam Kalite Yönetimi
  • Strateji ve Değişim Yönetimi

Deneyiminden Örnekler

Mükemmellik Yönetimi:
Sektöründe lider otomotiv dağıtım kuruluşunun Mükemmellik çalışmalarının yönlendirilmesi, İK ve performans sisteminin revizyonu ve ödül sürecine katılımını kapsayan projeyi yönetmiştir. Sektöründe lider sanayi kuruluşunun Mükemmellik çalışmalarının yönlendirilmesi, Avrupa ve ulusal ödül sürecine katılımını kapsayan projeyi yönetmiştir. Sektöründe lider bir Alman IT kuruluşunun Mükemmellik çalışmalarının yönlendirilmesi ve Avrupa ödül sürecine katılımını kapsayan projeyi yönetmiştir. Destek verdiği sektörler otomotiv, dayanıklı tüketim, enerji, IT, STK, ilaç, üretim, eğitim, inşaat gibi alanları kapsamaktadır. Destek verdiği kuruluşlar Ulusal Kalite Ödülleri ve Avrupa Kalite Ödülleri kazandı.

Uluslararası Değerlendirme:
Avrupa Kalite Vakfı Ödüllerinde 1996 yılından bu yana her yıl farklı firmalarda ekip lideri olarak değerlendirme yaptı. Değerlendirdiği firmalardan altısı Avrupa Kalite Ödülü kazanmıştır. Avrupa Kalite Ödülü sürecinde 2 üniversiteninde baş değerlendiriciliğini yaptı. Orta Doğu’daki önde gelen bir Holding’in iç ödül sisteminde danışman değerlendirici olarak rol aldı.

STK Yönetimi:
Önde gelen dört STK bünyesinde destek verdi. KalDer’in 1998 ve 2005 yıllarında başlatılan atılımlarını planladı ve yürüttü. Ulusal Kalite Hareketi, TMME, Kalite Akademisi, Liderler Zirvesi ve Kalite Organizasyonu ve Profesyonelleri Zirvesini başlattı ve yürüttü. Stratejik yapılanma, Yönetim ve İcra Kurulu yapısı, PR, KÖYK, Gönüllü Yönetimi yaklaşımlarının geliştirilmesini ve uygulanmasını, ASQ ve EFQM anlaşmalarının imzalanmasını sağladı. 2005-2008 yılları arasında KalDer cirosunun %90 artarak 4,6 M USD seviyesine ulaşmasını sağladı. 2006 yılında kurucu olarak rol aldığı Orta Doğu Kalite Organizasyonu bünyesinde yapının oluşturulması ile Kongre ve Ödül oluşumlarında etkin rol aldı.

Toplam Kalite Yönetimi:
Değişim yönetimi projesi uygulanan Toplulukta iyileştirme ekipleri, planlama ve özdeğerlendirme sistemlerinin uluslararası düzeyde geliştirilmesi ve toplam kalite yönetiminin yaygın olarak benimsenmesi sağlandı. Topluluk şirketleri Ulusal Kalite Ödülleri ve Avrupa Kalite Vakfı Ödülleri kazandı.

Eğitimler:
Ulusal ve Avrupa Kalite Ödülü, Mükemmellik Modeli, Özdeğerlendirme, KYS ve ISO9000, Stratejik Planlama ve Performans Yönetimi, İyileştime Ekipleri alanlarında bir çok eğitim verdi.